שבר בעצמות כף היד

כף היד האנושית מורכבת מעצמות שורש היד (שמונה במספר, אשר עצם הסקפואיד היא הנפוצה ביותר להישבר ביניהן), עצמות המסרק וגלילי העצם המהווים את האצבעות (שלוש במספר לכל אצבע ואילו שתיים בלבד לאגודל). שבר עלול לקרות בכל עצם מעצמות היד.

השברים נחלקים לשברים פתוחי וסגורים. שבר פתוח הוא שבר בו העצם נחשפה אל אוויר העולם. שבר פתוח מחייב טיפול אנטיביוטי – ומוטב מוקדם מאשר מאוחר.

בדרך כלל שברים נגרמים בשל חבלה טראומתית – כאשר בניסיון לבלום נפילה אנו מושיטים את היד אינסטינקטיבית לצורך הגנה. חבלות לאצבעות היד קורות במספר מנגנונים ובהם חבלות מעיכה, תלישה וחבלות ישירות.

הופעה של כאב מקומי היא התופעה האופיינית ביותר בעת היארעות שברים. כדאי לזכור שבשברים בעצם הסירה וחלק מעצמות שורש היד הכאב הראשוני בשעות הראשונות שלאחר השבר יהיה עמום בלבד.ויחריף יותר כמחצית היממה או יממה מאוחר יותר.

אודם מקומי, סימנים של שטף דם המופיעים בכף היד לאחר מספר ימים מהחבלה (יופיע כמעין צבע כחול שחור מקומי ברקמות הסמוכות לאשור השבר) ורגישות בכל תנועה של היד אופיניים לשבר אף הם.

האבחון של שבר נעשה על -ידי אורתופד מומחה כף יד על ידי ביצוע בדיקה גופנית מכוונת ולאחר מכן בחירה בשיטת ההדמיה המתאימה ביותר לאבחון השבר – בדרך-כלל צילומי רנטגן ולפי הצורך שימוש באמצעי הדמיה מכוון אחר.

מומחה כף יד יידע לבחור את הטיפול המתאים ביותר לשבר בעצמות כף היד: הותרת המצב על כנו, ביצוע רדוקציה (החזרה) של השבר תחת הרדמה מסוגים שונים, קיבוע סגור של השבר (ללא פתיחה של השבר) או ניתוח בו מבוצעת החזרה פתוחה של השבר (רואים את השבר מול העיניים) וקיבוע פנימי של השבר על ידי אמצעים שונים.

במרבית המקרים – הטיפול בשבר מסתיים בקיבוע של השבר על ידי גבס – רגיל או גבס קל. בשברים פשוטים קל מאוד להמיר את הגבס הרגיל בגבס המאפשר שחיה ופעילות אחרת במים – כך שההתנהלות עם הגבס קלה הרבה יותר.

תהליך ההחלמה מהשבר אורך מספר שבועות (בד"כ כ6 שבועות) ולאחריו יש צורך לעיתים בשיקום כף יד ו/או פיזיותרפיה. חשוב לציין כאן כי למבנה הגבס או הקיבוע – השפעה ישירה על הריפוי של השבר וכן לגבס טוב יכולת להקל ואף להאיץ את תהליך הריפוי של השבר עצמו כמו גם לקצר משמעותית את תקופת השיקום מהשבר.

אם שברתם את היד או יש לכם חשד לשבר – אני לרשותכם:

התקשרו למרפאתי עכשיו – כדי שנוכל להיפגש –

במידה שאתם נמצאים בחו"ל וזקוקים ליעוץ דחוף ניתן ליצור עימי קשר באמצעות דרך עמוד הצור קשר

או לצלצל ולהשאיר הודעה דחופה במרפאתי הפרטית.

מומלץ לשלוח אליי צילומים סרוקים ואם ניתן פענוח של הרופא המטפל בחו"ל.

לעיתים, לנגד עיני הרופא המטפל בחו"ל עומדים שיקולים אחרים מאלו הנוגעים לבריאותכם בלבד.

בצילום ניתן לראות שבר שחודר אל המפרק שבבסיס האגודל בכף יד ימין הדומיננטית. שבר באגודל או כל אצבע אחרת שמערב מפרק עלול להוביל להופעת שחיקת סחוס מאוחרת בעקבות המצאות שבר תוך מפרקי. גם ניתוח מושלם לא יכול להבטיח במאת האחוזים החלמה. עם זאת, שבר בתוך מפרק האצבע הוא כזה שמחייב ניתוח טוב אם מתלווה אליו תזוזה. אורתופד מנתח כף יד הוא הכתובת לניתוח שבר עצם בסיס האגודל, או שבר אצבע בכלל....

צילום רנטגן שבר מסוג בנט בסיס האגודל

לקביעת תור למרפאה והשארת פרטים

זקוקים לחוות דעת, יעווץ או תור דחוף? אני זמין בהשארת פרטים

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎