כריתת גנגליון

ניתוח לכריתת גנגליון ציסט הוא ניתוח שדורש מיומנות וידע אנטומי יחד עם יכולת מיקרו כירורגית. גנגליון ציסט או ציסטה גנגליונית מופיעה בגלל נקודת חולשה במעטפת המפרק. הציסטה הגנגליונית נוצרת בגלל זליגה או בריחה של נוזל מהמפרק. בעקבות היציאה של הנוזל מהמפרק הוא נעטף או למעשה דוחק חלקי רקמה שיוצאים מעטפת סביבו וכך נוצרת הציסטה. זוהי למעשה הסיבה לשאלה למה נוצר גנגליון?
 
ציסטה מסוג גנגליון יכולה להופיע במיקומים שונים: בגב שורש היד (אופייני לאנשים צעירים ובני נוער) באספקט הכפי של שורש היד (יכול להשפיע על העורקים והעצבים הסמוכים) או באצבעות הידיים בעיקר במפרק המרוחק של האצבעות ויתכן ש הציסטה אף תגרום לעיוות בציפורן או שינויים בציפורן או אפילו לפיצול של הציפורן (גנגליון במפרק אצבע מרוחק מופיע בדרך כלל במבוגרים).
בליטה ביד היא המאפיין העיקרי של ציסטה גנגליונית ובליטה ביד שעולה ויורדת היא מאפיין עוד יותר אופייני. בליטה יכולה להופיע כממצא אקראי או להופיע כממצא לאחר חבלה או כממצא שנובע משחיקת סחוס.
בליטה ביד איננה גידול אם היא משנה את גודלה, במידה והבליטה אינה משנה ייתכן ומדובר בגידול. אך בדרך כלל גידול ביד איננו ממאיר אלא הוא מהווה גידול שמוגדר שפיר (לא סרטני).
כאשר יש בליטה ביד שהולכת ותופחת וגדלה עם השנים בסבירות גבוהה מדובר בציסטה מסוג גנגליון או בציסטה אפידרמואידית.
אני מבצע שאיבה של ציסטה גנגליונית תחת הדמיה של אולטרהסאונד וללא קרינה ובמידת הצורך אם הרגישות נמשכת או הציסטה חוזרת ממליץ על התערבות ניתוחית. ניתוח לכריתת ציסטה מהיד הוא ניתוח שדורש מיומנות כירורגית והבנה אנטומית של הדרך בה נוצר הגנגליון. הניתוח צריך לכלול. בידוד של הגנגליון, כריתה של הגבעול המוליך מהמפרק אל הציסטה ובמקרים מסוימים גם כריתה של מקטע מהמעטפת של המפרק. המקטע במעטפת המפרק מתנהג לעיתים קרובות כמו שסתום חד כיווני בבסיס הגנגליון . כך למעשה ניתוח גנגליון מוצלח מצריך לפעמים חתך של המעטפת של המפרק.
מנתח היד הטוב ביותר יהיה זה שיפעיל שיקול דעת ויבחר להתערב ולנתח בתזמון ומיקום נכון תוך התחשבות במספר משתנים. מנתח היד הכי טוב יהיה זה שיציע טיפול שמרני במקביל לזה הניתוחי.
ניתוח בכף היד ככלל, וניתוח של ציסטה בכף היד בפרט, ראוי שייעשו בידי מומחה.
צוות המרפאה ואנוכי מחכים לכם לצורך קביעת פגישה לפני ניתוח של הוצאת או כריתת גנגליון ציסטה בכף היד.
צרו איתנו קשר, נשמח לעזור.

יש כאן תמונה שמדגימה איך ציסטה או גנגליון קטן משפיע על ציפורן. יכול להיווצר מצב כזה גם בעקבות זיהום בציפורן, צלקת אחרי חבלה לאצבע, פטריה בציפורן או תאונת עבודה עם חבלה לאצבע. שימו לב שקצה הציפורן שלם והעיוות מתחיל באזור שלפני קצה הציפורן - המשמעות היא שהלחץ קיים רק מספר חודשים וניתוח כאן יהיה מוצלח. מנתח כף יד ימליץ על ניתוח כף יד בהרדמה אזורית של האצבע. ​

גנגליון גורם לעיוות ציפורן

גנגליון בכף היד יכול להכאיב כאן אפשר לראות איך ה ציסטה בולטת מהעור במהלך ניתוח בשורש היד

גנגליון במהלך ניתוח בשורש היד

ציסטה גנגליון בולטת ומפריעה בקצה אצבע. מומלץ לעשות ניתוח באצבע על ידי מנתח כף יד.

ציסטה שבולטת ממפרק באצבע צילום

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎