גידול ביד

ניתוח לכריתת גידול ביד או תהליך תופס מקום ביד הוא ניתוח שכדאי שיעשה מנתח מעולה ומיומן. ניתוח להוצאת גידול מהיד יכול להיות ניתוח להוצאה של ליפומה מהיד אשר ניתן לעשות בחתך עדין וקטן ולשלוף מהרקמה או ניתוח לכריתה של גידול תאים גדולים מאזור מעטפת הגידים (באנגלית – giant cell tumor) שהינו גידול עם סיכוי יחסית גבוה לחזרה ושמצריך יכולת מיקרוכירורגית והבנה מעמיקה של מקור הגידול ומערכות הגידים ביד כדי להרחיקו בשלמות. מנתח כף יד טוב ידע להעריך את מיקום הממצא, להכיר את סוג הגידול שמולו הוא עומד ומהיכן הוא נובע ואיך הגידול מתייחס לרקמות הסמוכות לו. האם הגידול דוחק את העצב והעורק אל העור או שמא מוביל אותם לתוך מערכת הגידים. האם הגידול עם קפסולה או קופסית שמחייבת התייחסות מיוחדת והאם הגידול משפיע על העצם הסמוכה או על המפרק הסמוך.
ניתוח להוצאת גידול מהיד יכול להיות ניתוח לכריתה של ציסטה אפידרמואידית או ניתוח לכריתה של גרנולומה פיוגנית שמקורה בכלי דם שנפגע והפגיעה הובילה ליצירה של מנגנון אברנטי ליצירת רקמה. מנתח כף יד טוב ידע להתמודד עם גידול בכף היד גם אם הוא ציסטה וגם אם הוא גידול ממקור אחר כדוגמת גידול גלומוס שהוא גידול מכאיב בכף היד. הגידול מסוג גלומוס ידרוש התייחסות מיוחדת ויש צורך בידע קליני כדי למקמו כפי שעולה מהמאמר שכתבתי יחד עם ד״ר מוריס אגסי וד״ר ערן לין ואשר ניתן למצוא בקישור הבא: מאמר על גידול גלומוס.
ניתוח לגידול ביד יכול גם להיות כזה שיצריך כריתה של גידול סרטני לשמו או לפעמים גרורה של גידול אשר הגיעה לאצבע או לכך היד יכולה להיות הסימן הראשון להופעת הסרטן בגוף או להיות מטרד למי שסובל מסרטן גרורתי כפי שעולה מהמאמר שפרסמתי יחד עם עמיתי ד״ר נועם רשף.
ניתוח לכריתה של גידול ביד יכול גם להיות כריתה של גידול מסוג ציסטה אפידרמואידית שהוא גידול שנובע מחדירה של דרמיס אל מתחת לשכבת העור ויצירה של ציסטה אפידרמואידית סביב אותה פיסת רקמת עור שנמצאת מתחת לעור. הגידול מסוג ציסטה אפידרמואידית בדרך כלל ילך ויגדל וכך גידול שהולך וגדל תוך מספר חודשים איננו מאפיין בדרך כלל גידול סרטני אלא רק רקמה אשר הולכת ומצטברת.
לסיכום, גידול ביד הוא ניתוח מורכב שדורש מיומנות של מיקרוכירורג וידע של האנטומיה של היד כדי להימנע מהסיכונים של פגיעה בעצבים וכלי דם וכדי שהגידול לא יחזור.
 
יש לכם גידול או ממצא אחר שמצריך ניתוח?
 
אנחנו כאן לרשותכם

לפניכם מאמר שפורסם בעיתון הרפואה אשר עוסק בציסטה גנגליונית בכף היד ובשורש היד. גנגליון הוא כיס נוזל אשר ניתן לשאוב, לטפל שמרנית, וכן לבצע ניתוח לכריתת גנגליון. ניתוח גנגליון דורש מנתח כף יד מנוסה.

גנגליון של כף היד ושורש כף היד - מאמר אורן שריג אברהם הס אמיר אורון

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎