זריקות קורטיזון

קיימים סוגים רבים של זריקות אשר ניתן לעשות בהן שימוש כחלק מטיפול אורתופדי.

הסוג הפשוט ביותר של זריקות הן זריקות קורטיזון. במרבית המקרים משולבת הזרקת הקורטיזון המקומית עם לידוקאין או חומר מאלחש אחר.

הזרקות הקורטיזון השונות אינן זהות במהותן.

קיימים מספר סוגי חומרים כאשר הנפוצים שבהם הם דפומדרול (De[pomedrol), דיפרוספן (Diprospan) וצלסטון (Celestone).

ההבדל בין סוגי זריקות הקורטיזון השונות נעוץ בפיזור המקומי והסיסטמי שלהן, מינון החומרים, קצב הפירוק שלהם ומשך טווח הפעולה שלהם.

לדפומדרול יש טווח פעולה בינוני

דיפרוספן – טווח פעולה משולב – קצר טווח וטווח בינוני

צלסטון – טווח פעולה קצר וממוקד

ככלל עלותן של הזרקות הקורטיזון זניחה ומגיעה לכדי כמה עשרות שקלים בלבד. כדאי לזכור כי לטיפול בסטרואידים תופעות לוואי רבות, הן מקומית והן סיסטמית.

חומצה היאלורונית – Hyaluronic Acid:

החומצה ההיאלורונית, אשר בעבר כונתה גם "זריקות מכרבולת של תרנגולת" היא חומר הסיכה (מלשון סיכוך, כמו שמן) של המפרק. החומצה ההיאלורונית משמנת את המפרק ולמעשה "מחליקה" את תנועת המפרק. כמו כן, לחומצה ההיאלורונית תפקיד בהקטנת תהליכי דלקת במפרק ובלאפשר השלמת תהליכי ריפוי במפרק.

החומצה ההיאלורונית פועלת על בסיס שני מנגנונים עיקריים:

-כחומר ש"משמן" את המפרק.

-תוצרי הפירוק של החומצה ההיאלורונית ככל הנראה גורמים לתאים הסינוביאליים בשולי המפרק לייצר מחדש ולחדש את מלאי החומצה ההיאלורונית במפרק.

 

קיימים סוגים רבים של תרכובות חומצה היאלורונית. התרכובות השונות נבדלות בסמיכותן ובמשקל המולקולרי שלהן. אני, אישית, מעדיף את החומצה ההיאלורונית מסוג ARTHREASE – המוצר הינו תוצרת הארץ, מיוצר על ידי חיידקים והנו, מעשית, כמעט ללא כל תופעות לוואי.

מניסיוני, לשימוש בחומצה היאלורונית תוצאות טובות בהזרקה למפרקים שחוקים וכן במקרים של כאבי כתף או בעיה בתנועת הגידים. לעיתים, ניתן לשלב את אחת מתרכובות הקורטיזון יחד עם החומצה ההיאלורונית לקבלת תוצאות טובות יותר.

מצבים בהם אני ממליץ על הזרקות של חומצה היאלורונית הינם:

שחיקת סחוס במפרקים, כתף קפואה, אצבע הדק, דלקת גידים, טנדיניטיס בגיד אכילס, מצבי דלקת אחרים.

לעיתים יש מקום לבצע הזרקות משולבות ש קורטיזון עם חומצה היאלורונית כיד למקסם את השפעת שני חומרים אלו.

עלותן של זריקות אלו יכולה לנוע בין כמה מאות למספר אלפי שקלים. אני נוטה לבחור מינון שונה וסוג שונה של חומצה היאלורונית בהתאם למפרק המעורב, משך הפגיעה, סוג הפגיעה והחולה שעומד מולי.

השימוש בהזרקות אלו בטוח גם בחולי סכרת, יתר ל"ד, מחלות לב וכיו"ב.

דגם כתף אשר מדגים מיקום אפשרי לצורך זריקה לכתף של קורטיזון או אורתוקין. קרע חלקי של כרית מסובבת ובדגש על סופרה ספינטוס הוא אינדיקציה טובה. זריקה לכתף יכולה להקל על כאב בגלל הסתיידות בכתף.

דגם של כתף המדגים את העצמות והגידים

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎