שחיקת סחוס באצבעות ובכף היד

הסחוס האנושי הוא אחת הרקמות המורכבות בגופנו. הסחוס מאפשר לשני צידי המפרק להחליק האחד על פני השני ומאפשרים את התנועה הזאת לאורך שנים רבות. הסחוס מכיל בתוכו פרוטאוגליקנים שהם חומרים המורכבים מסוכר וחלבון ויש להם תכונה של הידרופיליות או בשפת העם ״חומרים שמושכים אליהם מים״ קרי נוטים לספוח אליהם מים ולהתרחב ולהתנפח. אותם חומרים עטופים ברשת שמורכבת מקולגן מסוג 2 שהוא משמש כמעין רשת שכולאת את אבני הבנין של הסחוס את הפרוטאוגליקנים ולמעשה מונעת מהם להתרחב כל צרכם. כך למעשה צמוד לסחוס מסך של מים או נוזל מפרקי וכך בעצם מתאפשרת תנועה בלי כאבים למשך הרבה שנים. למעשה מהסחוס השחוק אין כאבים כיוון שבסחוס אין עצבים ולכן לא נרגיש כאב בסחוס עצמו. לעומת זאת, בעצם שמתחת לסחוס ובמעטפות המפרק יש עצבים ולכן גם נרגיש שם את הכאבים.
הטיפול בשחיקת הסחוס באצבעות היד יכול להתחיל כטיפול שמרני אשר יכול לכלול נטילת תוספי תזונה מגיני סחוס המכילים גלוקוזמין וכונדרואיטין וכן יכול לכלול טיפול בפרפין.
כאשר יש צורך בניתוח בגלל שחיקת סחוס ושינויים באצבעות היד מדובר בדרך כלל על מצב שמצריך ניתוח.
הניתוח המתאים בהרבה מקרים של ציסטה או בליטה כואבת ממפרק של אצבע הוא ניתוח לכריתה של הציסטה תוך שמירה על הגיד המיישר .
בחלק מהמקרים בהם השינויים ניכרים מאוד ניתן להציע ניתוחים לקיבוע המפרקים.
אנו עומדים לרשותכם ההקשר לטיפול במפרקים כואבים. אמיר.

שחיקת סחוס באצבעות ובכף היד

בתמונה שלפנינו ניתן לראות אצבעות עקומות ושינויים במפרקים של האצבעות. אצבע מתעקמת או הופכת עקומה עם השנים בשל שינויים ושחיקה של סחוס. האצבע נפגעת ממחלת אוסטיאוארטריטיס או שחיקת סחוס עם דלקת במפרק. זו אינה דלקת מפרקים אלא שחיקת סחוס שגורמת לאצבע להתעקם. אצבע עקומה ומתפקדת היא לא סיבה לניתוח.

יד מדגימה עיוותים בגלל שחיקה

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎