שבר ברדיוס

שבר בעצם הרדיוס הוא השבר הנפוץ ביותר. שבר רדיוס מרוחק הוא שבר שיכול להיות שבר מאוד פשוט שיצריך טיפול בגבס או גבס קל בלבד על חסרונות ויתרונות הטיפול.
לעיתים, שבר ברדיוס מחייב ביצוע ניתוח. שבר ברדיוס מרוחק מחייב ניתוח מסיבות שונות בגילאים שונים. בילדים מטרת הניתוח היא למנוע דפורמציה (עיוות) עם השנים ולמנוע מצב בו נוצרת זווית חריגה באמה המרוחקת.
במבוגרים ההתייחסות היא גם לזוית של השבר אך בגלל הגיל כמובן שלא מתייחסים לנושא של עיוות ההולך ומחמיר עם הגדילה ניתוח ברדיוס דיסטלי מתייחס לזוית של העצם במספר מישורים וכן לאורך העצם. כמו כן מתייחס מנתח טוב אל שלמות המשטח המפרקי ומצב הרצועות סביב המפרק. ניתוח רדיוס דיסטלי יכול להיעשות בצורה פתוחה (זאת אומרת לעשות חתך גדול או מספר חתכים ולראות את השבר בעין ולקבע אותו עם פלטה וברגים ) או להיעשות בצורה סגורה רדוקציה של השבר (לשים את השבר במקום – תוך כדי צילום רנטגן) ולאחר מכן קיבוע של השבר למקומו.
 
מעשית, ניתוח לתיקון שבר של רדיוס דיסטלי מטרתו להשיב את התפקוד המיטבי לשורש היד הפגוע. לא תמיד חייבים לנתח שבר של רדיוס דיסטלי (מרוחק בעברית תקנית) לעיתים תספיק רדוקציה (החזרה תחת שיקוף רנטגן) בלבד. רדוקציה טובה היא פיתרון טוב. לפעמים אופי השבר רדיוס דיסטלי הוא כזה שמחייב ביצוע ניתוח לתיקון שבר רדיוס דיסטלי והסיבה העיקרית לבחירה אותה עושה מנתח טוב היא עמדת השבר, איכות העצם ורמת הפעילות הצפויה אצל המטופל אצלו (או אצלה) אובחן שבר רדיוס דיסטלי.
 
שברים ברדיוס הדיסטלי בילדים או שבר ביד בילד בכלל הם הנפוצים ביותר. שבר בעצם הרדיוס והאולנה יכול להיות יציב או לא יציב ולמעשה שבר לא יציב מציב אתגר גדול בפני אורתופד מנתח. בדרך כלל עקב ניתוח תיקון שבר רדיוס אולנה נותרות צלקות אבל נזק ארוך טווח הוא יחסית נדיר.
 
שבר רדיוס מרוחק מתאפיין בחלוקה שנקראת בימודלית חלוקה זאת מתאפיינת בכך ששברים באנשים צעירים הם בדרך כלל שברים שקשורים בטראומה עם אנרגיה גבוהה בעוד שברים במבוגרים ובדגש על נשים מבוגרות קשורים גם במצב העצם של האישה וזאת בדל מחלת האוסטאופורוזיס . כדאי לדעת: אוסטאופורוזיס בנשים איננו זהה לזה בגברים והוא משפיע בעיקר על העצם הספוגית כך שנוצרת תופעה שאנו קוראים לה ״עצם קליפת ביצה״ (egg shell bone).
לכן, לעיתים שברים באנשים מבוגרים הם מורכבים יותר.
 
ניתוח לתיקון שבר רדיוס או אולנה דיסטלי ים או ניתוח של שבר שמערב גם רדיוס וגם אולנה דיסטליים הוא מורכב וכדאי שמנתח מנוסה יבצע אותו.
 
אנחנו מחכים לכם במרפאתי
נשמח להתאים את הטיפול הנכון לשבר הנכון יהיה זה ניתוח רדיוס דיסטלי, רדוקציה (החזרה) עם או בלי קיבוע של רדיוס דיסטלי או גבס קל שיקנה לכם תפקוד טוב בסופו של יום.

שבר ברדיוס

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎