שבר בסקפואיד (עצם הסירה)

הסקפואיד היא העצם החשובה ביותר בשורש היד. האנושי. עצם הסירה או הסקפואיד נקראת גם ״העצם שאלוהים שכח״ וזאת בגלל אספקת הדם המורכבת שלה: בניגוד לשאר העצמות בגוף שאספקת הדם אליהן היא ממרכז הגוף והחוצה אספקת הדם לעצם הסירה היא מהחלק המרוחק שלה אל הקוטב המקורב שלה. במילים אחרות החלק הכי קרוב של העצם הוא זה עם אספקת הדם הגרועה ביותר ולכן הסיכון בשברים של הרוטב המקורב לנמק או מוות של העצם יכול להגיע לתשעים (!) אחוז.
שבר בעצם הסירה יכול להיגמר בטיפול שמרני פשוט בגבס רגיל או גבס פלסטי קל (כאשר עושים גבס פלסטי קל עמיד למים לשבר בעצם הסירה חשוב מאוד לעצב את הגבס בצורה נכונה). ככלל, אחד החסרונות בגבס קל הוא הבעייתיות בעיצוב שלו שלעיתים מונעת ממנו לייצב את השבר במידה הנכונה.
שבר סקפואיד יכול להסתיים נהדר באיחוי טוב בטיפול בגבס ויכול גם שיצריך ניתוח. אספקת הדם בעצם הסקפואיד משפיעה על יכולת האיחוי של שבר בעצם הסקפואיד .
 
שברים אלכסוניים בעצם הסירה יהיו לא יציבים באופן מובנה וקיימת אינדיקציה לעשות ניתוח ולהחדיר בורג כדי להעמיד את השבר נכון ולאפשר ריפוי. באותה מידה גם שבר עם תזוזה או חוסר מגע בין חלקי השבר מהווה אינדיקציה לניתוח גם הוא. כאשר שבר בעצם הסירה הוא ללא תזוזה אז ההחלטה על ביצוע ניתוח היא תלוית מטופל ומנתח. ההחלטה צריכה להיעשות תוך שלוקחים בחשבון מכלול של שיקולים ותוך שקילת הדברים לעומקם. שברים של החלק המרוחק של הסקפויד – החלק שרחוק מהרדיוס

חוסר חיבור של עצם הסירה - עצם הסקפואיד - הסבר ממומחה

שבר של עצם הסירה הוא שבר שיכול להחלים גם בלי ניתוח. כשיש חוסר חיבור של שבר סקפואיד או שבר עצם סירה צריך ניתוח. לכן, גבס קל איכותי ונכון הוא חשוב כדי למנוע חוסר חיבור של עצם הסירה או נמק של עצם סקפואיד. ניתוח סקפואיד או ניתוח עצם סירה הם מאתגרים ודורשים מנתח כף יד מצוין כדי למנוע חוסר חיבור או שבר עצם סקפואיד לא מתחבר או מחלים.

גבס קל לשבר בסיס אגודל

בתמונה שלפנינו תוצאה של ניתוח קיבוע עצם סקפואיד עם בורג. קיבוע עם בורג של עצם סקפואיד יכול להסתיים בחיבור או התחברות של עצם ה סקפואיד או בחוסר חיבור או מצב בו השבר של עצם הסירה לא מתאחה. כאשר עצם הסירה לא מתאחה יש מקום לעשות ניתוח לתיקון השבר בעצם הסקפוויד או עצם הסירה. מנתח כף יד מומחה טוב ידע להתאים את סוג הניתוח לסוג השבר ואת הגישה לשבר סקפואיד למיקום המדויק של השבר בעצם הסקפואיד עצמה.

צילום של בורג בעצם הסירה

מאמרים אחרונים

המחט בתמונה מצביעה על עצם הסקפואיד. עצם הסקפואיד היא העצם שבה שבר הוא הנפוץ ביותר מכל עצמות שורש היד. שבר סקפואיד שלא התחבר דורש ניתוח בכף היד. קיימות טכניקות ניתוחיות חדשניות שמעלות את הסיכוי לחיבור של שבר סקפואיד.

תמונה של מחט איתה עושים זריקה לבסיס האגודל מדגימה את עצם הסירה

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎