שבר בסקפואיד (עצם הסירה)

הסקפואיד היא העצם החשובה ביותר בשורש היד. האנושי. עצם הסירה או הסקפואיד נקראת גם ״העצם שאלוהים שכח״ וזאת בגלל אספקת הדם המורכבת שלה: בניגוד לשאר העצמות בגוף שאספקת הדם אליהן היא ממרכז הגוף והחוצה אספקת הדם לעצם הסירה היא מהחלק המרוחק שלה אל הקוטב המקורב שלה. במילים אחרות החלק הכי קרוב של העצם הוא זה עם אספקת הדם הגרועה ביותר ולכן הסיכון בשברים של הרוטב המקורב לנמק או מוות של העצם יכול להגיע לתשעים (!) אחוז.
שבר בעצם הסירה יכול להיגמר בטיפול שמרני פשוט בגבס רגיל או גבס פלסטי קל (כאשר עושים גבס פלסטי קל עמיד למים לשבר בעצם הסירה חשוב מאוד לעצב את הגבס בצורה נכונה). ככלל, אחד החסרונות בגבס קל הוא הבעייתיות בעיצוב שלו שלעיתים מונעת ממנו לייצב את השבר במידה הנכונה.
שבר סקפואיד יכול להסתיים נהדר באיחוי טוב בטיפול בגבס ויכול גם שיצריך ניתוח. אספקת הדם בעצם הסקפואיד משפיעה על יכולת האיחוי של שבר בעצם הסקפואיד .
 
שברים אלכסוניים בעצם הסירה יהיו לא יציבים באופן מובנה וקיימת אינדיקציה לעשות ניתוח ולהחדיר בורג כדי להעמיד את השבר נכון ולאפשר ריפוי. באותה מידה גם שבר עם תזוזה או חוסר מגע בין חלקי השבר מהווה אינדיקציה לניתוח גם הוא. כאשר שבר בעצם הסירה הוא ללא תזוזה אז ההחלטה על ביצוע ניתוח היא תלוית מטופל ומנתח. ההחלטה צריכה להיעשות תוך שלוקחים בחשבון מכלול של שיקולים ותוך שקילת הדברים לעומקם. שברים של החלק המרוחק של הסקפויד – החלק שרחוק מהרדיוס

שבר בסקפואיד (עצם הסירה)

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

he_ILעִבְרִית
en_USEnglish he_ILעִבְרִית