תיקון ציפורניים

הציפורניים שלנו הן מקור גאווה וסמל לבריאות. יתרה מכך, הציפורן של האצבע עוזרת גם בשיפור התחושה של כרית האצבע שכנגדה היא בנויה. במילים אחרות, פגיעה בציפורן עלולה להוביל לירידה ביכולת הפרהנציה של היד prehension באנגלית. מושג אשר מכוון ליכולת להבחין בדברים קטנים עם קצות הידיים בעזרת חוש המישוש או מושג ה״חישה״בעברית.
תיקון של פגיעה בציפורן דורש הבנה של מבנה הציפורן, הכרה של סוגי הפגיעות האפשריות ואת הסיבה לעל אחת מהן. מצד המטופל הטיפול בפגיעה בציפורן דורש סבלנות ולפעמים גם הבנה מצד המטופל לתוצאה האפשרית.
מבנה הציפורן מתבסס על רקמת מוצא הציפורן שהיא האזור ממנו צומחת הציפורן, על מיטת הציפורן שהיא הרקמה עליה נחה הציפורן ושיכולה להיות פגועה, מצולקת או קרועה וכיו״ב. כדאי לציין שהצטלקות או יצירה של צלקת באזור מוצא הציפורן יכול להוביל לציפורן מפוצלת . לעומת זאת ציפורן מחוספסת או ציפורן שמתרוממת או מה שנקרא גם ״ציפורן באוויר״ מקורה בפגיעה במיטת הציפורן.
מיטת הציפורן היא משטח שעליו מתקדמת הציפורן מאזור הצמיחה שלה. שבר בעצם שמתחת לציפורן או טראומה קשה יכולה להוביל לפגיעה במיטת הציפורן וכך לעיוות של הציפורן שיוביל לציפורן מעוותת, מחוספסת, מכוערת או פגומה.
מעבר לכל אלו גם זיהום פטרייתי וכן זיהום של חיידק בציפורן יובילו לעיוות בציפורן בכף היד. זיהום חיידקי של שולי הציפורן נקרא גם פרוניכיה או paronychia באנגלית. זהו זיהום שמתחיל כנפיחות ‏בשולי הציפורן ‏ועלול להחמיר בקלות רבה לזיהום ציפורן שיוביל בסופו של יום לניתוח. כאשר הזיהום פרוניכיה הופך לזיהום כרוני צריך לבצע חיתוך של הרקמה ולהוציא את כיס המוכלה בשלמותו וזאת כדי שהזיהום לא יחזור.
פגיעה בציפורן יכולה להיות פגיעה מורכבת ויכולה להיות סיבה לנכות רפואית.
אם אתם זקוקים ליעוץ אודות הציפורניים שלכם, צוות המרפאה עומד לרשותכם.

תיקון ציפורניים

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎