שחרור אצבע הדק

אצבע הדק או אצבע קופצת או אצבע שנתקעת או סתם כאב במפרק באצבע כפי שיקראו לה חלק מהפונים למרפאתי, נגרמת בשל עיבוי של הגלגלת הראשונה שנמצאת בבסיס האצבע. במחקר שהובלתי יחד עם עמיתי ד״ר עדי מור מבית חולים מאיר הוכחנו שהשפה המקורבת של הגלגלת הראשונה בבסיס האצבעות הולכת ומתעבה עם השנים וזוהי למעשה הסיבה להופעה של אצבע הדק. כך שעתה יש תשובה לשאלה ״למה נוצרת אצבע הדק?״ וכך גם יש לכך פיתרון בדמות הניתוח לשחרור אצבע הדק או אגודל הדק שאני מבצע – ניתוח במהלכו מבוצע חיתוך של הגלגלת הראשונה בבסיס אצבע או אגודל ההדק וכך גם ניתן למצוא את העיבוי של הגלגלת בגיד שנע בסמוך לה – הגיד עובר עיבוי בחלק שמקורב ומרוחק מהגלגלת וכך מעשית נוצר אותו קליק או היתקעות או אצבע נתקעת שרבים כל כך סובלים ממנה.
אצבע הדק היא תופעה שקשורה בשימוש מתמשך ביד עם עומסים חוזרים ונשנים .
 ידוע קשר למחלות כמו סכרת, ארטריטיס אאומטואידית ומחלות רקמת חיבור שונות. במקרים חריגים ניתן לקבל הכרה בביטוח החאומי באצבע הדק כמחלת מקצוע. אצבע נתפשת היא נכות ממשית לתפקוד. בגלל מבנה היד כאשר אצבע אחת נתפשת התנועה של האצבעות הסמוכות מוגבלות אף הן. הניתוח לשחרור אצבע הדק הוא ניתוח פשוט לביצוע אך עם זאת דורש היכרות מעמיקה עם האנטומיה של היד. הניתוח לשחרור של אצבע הדק או אצבע נתפשת יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית או תחת הרדמה מקומית שמשולבת עם טשטוש או תחת הרדמה כללית. הניתוח לשחרור אצבע הדק הוא לעיתים יותר מורכב באנשים שלהם נטיה לאצבעות הדק ואלו הם אנשים שסובלים לפעמים ממצב שנקרא prepully שהוא למעשה המצאות של רקמה פתולוגית במיקום ספציפי בסמוך לגלגלת ולעיתים זאת הסיבה לכישלון של ניתוח לשחרור אצבע הדק. במהלך הניתוח לשחרור אצבע הדק יתכנו סיבוכים ובהם פגיעה בעצבים וכלי דם שסמוכים לאזור הניתוח . העצבים משני צידי האצבע נמצאים קרוב מאוד לשדה הניתוח ומצבים בהם התחושה ירודה לאחר הניתוח יכולים לנבוע מפגיעה יאטרוגנית (פגיעה במהלך הניתוח) בניתוחים מעין אלו. הסיבוך הנפוץ ביותר בניתוח לשחרור אצבע נתפשת או קופצת הוא אבדן של טווח התנועה המלא של האצבע. הפעלה של האצבע הקופצת מיד לאחר הניתוח למלוא הטווח היא חשובה ביותר. תנועות האצבע הן קריטיות ולכן הדרכה טובה אחרי ניתוח לשחרור אצבע הדק היא המפתח להחלמה ותוצאה טובה. סיכונים הם מנת חלקם של כל הניתוחים אך ככלל הניתוח לשחרור אצבע קופצת או אצבע הדק הוא מאוד בטוח וסך הסיכונים הוא אחוזים בודדים כאשר הניתוח נעשה בידיו של מנתח מיומן. הניתוח אורך כעשר דקות נטו ויכול להיעשות במספר צורות הרדמה. השיקום אחרי הניתוח קצר ואפשר לתפקד עם היד כבר למחרת הניתוח.
אצבע הדק או אצבע נתפשת מפריעה לתפקוד וגורמת לאי נוחות ונכות מיותרת.
צוות המרפאה ואנוכי עומדים לרשותכם.
צלצלו אלינו וקבעו תור עכשיו…
 
בלועזית קוראים לאצבע הדק טריגר פינגר כאשר המושג של אצבע טריגר בלעז הוא זהה לאצבע הדק בעברית שלנו. המושג טריגר הוא של קפיצה של הגיד או הדק – טריגרינג של האצבע. טריגר פינגר או אצבע טריגר היא מצב קליני מכאיב ולא נוח. נשמח אם תפנו אלינו ותקבלו ניתוח טוב, מהיר, וללא כאבים.

סרטון מהניתוח עצמו - מדהים!

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎