GANGLION CYST - גנגליון

מהו גנגליון?

גנגליון הוא הגידול השפיר השכיח ביותר בכף היד והאצבעות. מדובר למעשה במעין שקית אשר יוצאת מהמפרק ומלאה בנוזל צמיגי שיכול להיות נוקשה מאוד או צמיגי כמו גומי. מקורו של הנוזל הממלא את השקית הוא במפרק הסמוך למקום בקיעתה או במעטפת של גיד סמוך. גנגליון יכול להופיע במספר מיקומים בשורש היד: בגב שורש היד, באספקט הכפי של שורש היד – בד"כ בסמוך למוצא שורש היד, בגב המפרקים הקטנים של האצבעות או בבסיס האצבע כמעין "ג'ולה" קטנה.  לעיתים יכול להופיע הגנגליון ולהיספג חליפות. לעיתים הציסטה הגנגליונית נספגת וגדלה בהתאם לעומס המוטל על האיבר.

הגורם להתפתחות גנגליון אינו בהכרח ידוע. עם זאת, אזור של חולשה במעטפת הגיד או המפרק הוא הסיבה המקובלת להופעת הגנגליון.

מה אופייני לגנגליון?

הממצא הנפוץ ביותר הוא הופעת נפיחות לא ברורה בכף היד. אופייני שהציסטה תופיע יחסית מהר  – ויכולה להיספג מהר גם כן.  לעיתים, תגרום הציסטה הגנגליונית לכאבים ולעיתים יכול הגנגליון אף ללחוץ על כלי דם או עצב סמוך ולהשפיע על תחושה ביד או על אספקת הדם ליד.

כיצד נאבחן גנגליון?

את האבחנה הראשונית יעשה לרוב הרופא הראשוני בבדיקה הגופנית לפי הגודל והמיקום האופייני. אני ממליץ לבצע הערכה של מיקום וגודל הגנגליון בעזרת בדיקת אולטרהסאונד מכוונת וכן בחלק מהמקרים לבצע צילום רנטגן כדי להשלים את ההערכה של הגנגליון.

הטיפול בגנגליון

ראשית, אין כל חובה לטפל בגנגליון – ניתן בהחלט לאבחן את הממצא וללמוד לחיות עמו בשלום. לפעמים הגנגליון נספג מעצמו ולעיתים ניתן להעלימו בעזרת לחץ מקומי בלבד.

אני ממליץ לבצע לפחות ניסיון שאיבה אחד במרבית המקרים. לעיתים אני משלב בהזרקה המקומית אל הגנגליון  זריקת קורטיזון, לעיתים אני מבצע חירור יחד עם ההזרקה ולפעמים אפילו ממליץ לחזור ולבצע מספר שאיבות כדי לחסוך ולהימנע מניתוח.

במקרים בהם הציסטה הגנגליונית מסרבת להיספג אני ממליץ לבצע ניתוח כריתת הציסטה. ניתן לבצא את הניתוח במספר גישות – ואף להיעזר בארטרוסקופיה של שורש היד לצורך כך. במרבית המקרים, וכאשר בוחרים במנתח כף יד מנוסה ומיומן אחוזי ההישנות הם נמוכים.

‏בתמונה שלפניו אפשר לראות גנגליון שלמעשה משפיע ומשנה את הצורה של הציפורן. הגנגליון שמשפיע ומשנה צורה ציפורן גורם לכך שבסופו של יום הציפורן מתעוותת ולמעשה כדי לשפר את צורת הציפורן עלינו לכרות את הגנגליון. במקרה שלפנינו הגנגליון עבר צריבה עם חנקן נוזלי אבל זה לא פטר את‏ הבעיה. למעשה מה שקורה בסופו של יום שגנגליון כזה מחייב ניתוח בידי מנתח כף יד מומחה ומיקרוכירורג מה שיאפשר בסופו של יום החלמה וחזרה של הציפורן למצב תקין.

גנגליון ממפרק אצבע

בתמונה רואים ציסטה אשר נמצאת באצבע אשר התנהגה כמו אצבע הדק אבל גרמה לכאב ניכר. זוהי ציסטה אשר היתה באזור הגלגלת של של האצבע. ציסטה גנגליונית זאת נכרתה וכך נמנע הכאב.

גנגליון בניתוח באצבע

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎