תיקון שברים

ניתוח לתיקון שבר בכף היד באצבעות הידיים או במטקרפוס של היד הוא ניתוח שדורש ידע ומיומנות.
שבר בעצם המטקרפוס או העצם המטקרפלית של היד הוא שבר שיכול להשפיע על תנועת האצבעות של היד. הבעייתיות העיקרית בשבר של מטקרפוס או עצם מטקרפלית היא ברוטציה או סיבוב של העצם שתוביל לרכיבה של אצבע אחת על אחרת או לחילופין לקיצור של עצם המטקרפוס או המטקרפל. העמדת השבר בצורה נכונה, קיבוע של השבר ששומר על אורך העצם השבורה, המנח של העצם מבחינת רוטציה ועל מבנה העצם גופא היא אומנות. שבר של המטקרפל או המטקרפוס הנקרא גם שבר של מסרק הוא ניתוח מאתגר עם תוצאות מצוינות כאשר הוא מבוצע נכון. לעיתים טיפול בשבר במסרק לא חייב להסתיים בניתוח אלא בגבס איכותי ונכון. לעיתים אפשר לטפל בשבר במסרק עם קיבוע עם K Wires שהם כמו שיפודים שבעזרתם מקבעים את השבר ושולפים עם סיום הטיפול. אפשרות אחרת היא הכנסה של מסמר אל תוך עצם המסרק או לשים פלטה וברגים על גבי השבר ולקבע את השבר כך…
שבר בגליל של אצבע או שבר בפלנקס של האצבע שהם מושגים זהים יכול להיות פתוח או סגור. שבר בגליל של אצבע אפשר לתקן במספר דרכים ובהן קיבוע מדויק עם או בלי רדוקציה. השבר בגליל של האצבע יכול להימצא בגליל (פלנקס) המקורב או המרכזי או המרוחק. כאשר אנחנו מתייחסים לגליל המקורב ולשבר בגליל המקורב עלינו לשים לב אם המהלך של האצבע הוא נכון. כך, שבר שאינו מקובע כראוי יכול לגרום לסיבוב או רוטציה משמעותיים של האצבע ומצב זה יכול לגרום להפרעה בסגירה גם של האצבעות הסמוכות. מצב זה נקרא קישיון לא נוח קרי אצבע אחת מפריעה לתנועת האחרת וזהו מצב נפוץ במצבי נכות לאחר שבר. צריך לזכור שבסמוך לעצמות באצבע ולכן סמוך לשבר באצבע עוברים גידים מכופפים וגידים מיישרים. לכן, לעיתים יש מצב של קישיון או בלשון העם ״קושי להזיז את האצבע״ לאחר שבר באצבע.
כאשר נוצר שבר באצבע והשבר מלווה בפגיעה בשלמות העור – פצע קרוע או חתך או אזור חדירה של העור יש להתייחס כל השבר כאל שבר פתוח ויש מקום לטיפול אנטיביוטי כדי למנוע זיהום. חובה לזכור לוודא שחיסון הטטנוס בתוקף ורצוי לוודא שהפצע לא מכיל גופים זרים.
תיקון של שבר צריך להיות במנח אנטומי טוב. במידה ושבר לא מתחבר נוצר חוסר חיבור של השבר. חוסר חיבור של שבר יכול לנבוע מבעיה באספקת הדם לשולי השבר שזאת סיבה לחוסר חיבור של שבר או בשל תזוזה רבה מדי באזור השבר ולכן שוב ייווצר חוסר חיבור של השבר.
במקביל יכול להיווצר עיוות באזור השבר או מה שמוגדר כחיבור גרוע באזור השבר. חיבור גרוע הקרוי בלעז malunion יהיה כזה שיגביל את התנועה של היד או הגפה וכזה שעלול לגרום לשינויים ניווניים. שינויים ניווניים או שחיקת סחוס נובעים ממעבר לא תקין של הכוחות יתכן בעקבות השבר וייתכן עקב פגיעה במשטח הסחוס המפרקי.
שיטת הקיבוע צריכה להיות בהתאם למאפייני השבר ומאפייני המטופל. כדאי גם להתייחס לאופי הפגיעה. חבלה בעקבות החלקה בבית לא דומה לפציעה במהלך חופשת סקי או תאונת דרכים או תאונה במהלך רכיבה על אופניים. האנרגיה של החבלה חשובה מאוד להבנת מנגנון הפגיעה והדרך שבה אירע השבר והפגיעות הנלוות לכך. מנגנון חבלה של אנרגיה גבוהה יכול להצביע על סבירות גבוהה יותר לפגיעה ברקמות סמוכות כמו רצועה , מעטפת המפרק, הסחוס של המפרק או עצבים גידים או כלי דם סמוכים. כאשר מנסים להעריך שבר כדאי לכוון את צילום הרנטגן אל האזור חשד להמצאות שבר. כאשר יש חשד לשבר לעיתים קרובות אמליץ על השלמת הדמיה עם CT שמדגים שברים בצורה יותר טובה מבדיקה שנחשבת בציבור כטובה יותר מבדיקת סיטי והיא בדיקת הMRI.
את גבולות העצם ידגים הסיטי יותר טוב מ אם אר אי .
מנתח שמטפל בשברים בעצמות חייב להכיר את האנטומיה של העצם, את מנגנוני השבר והריפוי של העצם ואת הבעיות התפקודיות שנובעות מהשבר.
אורתופד מומחה הוא לא סתם ״נגר״ הוא רופא מצוין שיודע להבין ולהפנים את מורכבות השבר.
 
המרפאה שלי עומדת לרשותכם – גם לניתוח פרטי לתיקון שבר וגם לטיפול שמרני כמו גבס קל עמיד למים או לטיפול כמו החזרה של שבר למקום ללא ניתוח.
 
אנחנו כאן לרשותכם…

שבר בעצם הטרפזיום בשורש היד בסיטי תלת מימדי. טיפול גבס פלסטי קל או ניתוח תיקון שבר ביד הם פתרונות מקובלים לשבר ביד. מנתח כף יד יהיה מי שיעשה גבס פלסטי קל או ניתוח ביד.

בדיקת סיטי מדגימה שבר טרפזיום

‏בצילום שלפנינו תוכלו לראות אי גרמי בעצם הטרפזואיד. ‏החץ בתמונה מצביע ‏אל אזור לבן אשר לנו למעשה אזור שלעיבוי עצם כאשר אין לאותה עצם משמעות מבחינת רפואית. ‏באופן עקרוני אפשר להתייחס אל אי גרמי ‏כממצא אקראי בלבד. אי גרמי ‏ולמעשה כמו נקודת חן כאשר בסיטי או ‏בצילום מוצאים אותו ללא שום סיבה מיוחדת. גם אם נמצא מבצע כזה בצילום אין הכרח שהוא ‏המקור לכאב ביד בידיים או בכלל.

סיטי שמדגים אי גרמי

בתמונה אפשר לראות חתך של שורש היד שמדגים שבר בעצם בטרפזיום - אחת מעצמות שורש היד. גבס קל הוא פיתרון מצוין לשבר בעצם בשורש היד ויכול בחלק מהמקרים להחליף ניתוח בעצם כמו סקפואיד או טרפזיום.

שבר טרפזיום בחתך סיטי

לקביעת תור למרפאה והשארת פרטים

זקוקים לחוות דעת, יעווץ או תור דחוף? אני זמין בהשארת פרטים

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎