חתך בעצב

חתך שנוצר בעצב יכול להוביל לנכות משמעותית. עצבים נחלקים לעצבים תחושתיים , עצבים מוטוריים (כאלו שמפעילים שרירים) וכן לעצבים מעורבים (שמכילים גם תחושה וגם מעצבבים שרירים וגורמים לתנועה). חתך בעצב משמעו שהעצב מספיק לפעול. יתרה מכך, פגיעה בעצב עלולה להוביל ליצירה של נוירומה בקצה העצב החתוך (בחלק המקורב שלו) או במילים אחרות להוביל להנצה (מלשון ניצן) של רצות העצב שגדלים בצורה בלתי נדלטת וגורמים לכאבים מתמשכים ולרגישות יתר (רגישות יתר יכולה להוביל לאלודיניה, היפראלגזיה, תסמונת כאב מורכבת או בשמותיה האחרים RSD CRPS).
מנתח כף יד טוב יבצע הערכה של הפגיעה וימליץ על התערבות כירורגית במידת הצורך. ניתוח תפירת עצבים כדאי שייעדה בהקדם וכן כדאי שיעשה מנתח כף יד מצוין שיודע ומיומן בטכניקות מיקרוכירורג יות.
 
כאשר תופרים עצב, ובמיוחד עצב מעורב, חייבים לשים לב לאוריינטציה (מיקום) של כל חלק של העצב כך שיהיה מתאם בין חלקי העצב (החלק המוטורי למוטורי והסנסורי לסנסורי – במילים אחרות לחבר את המים החמים למים החמים ואת המים הקרים למים הקרים).
 
ניתוח לתיקון עצב יבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית . במרבית המקרים לאחר הניתוח היד תושם בסד שמגביל תנועה ובד זה יורחק תוך 3 שבועות. אני ממליץ על הפסקת עידון עד החלמת. העצב כדי לאפשר הנצה מיטבית של קצות העצב.
 
כמו כן, לאחר הניתוח יבצע המטופל פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק מכ3 שבועות מהניתוח שמטרתם הגדלת טווח התנועה באופן הדרגתי.
 
שימוש מלא ביד וחזרה לשגרה יקחו כחמישה עד שישה שבועות מהתפירה. מומלץ לאכול בשר כדי להגביר הזמינות של B12.

הפינצטה בתמונה אוחזת בקצה עצב חתוך בכף יד. לאחר חתך בעצב בכף יד או עצב שנחתך באצבע יכול להיווצר ממצא שנקרא נוירומה. נוירומה היא גדילה פראית של עצב שיוצרת פקעת של עצבים שיכולה להכאיב מאוד לכל מגע. נזק עצבי קטן יכול לגרום ליצירה של נוירומה ולכאב כרוני ומתמשך אפילו בכל היד. נזק עצבי בעקבות עצב חתוך דורש התייחסות של מנתח כף יד וניתוח של עצב ביד יכול למנוע היווצרות של נוירומה כפי שרואים שנוצרה בתמונה המדהימה הזאת...

תמונה מניתוח שמדגימה נוירומה של עצב תחושתי באצבע

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎