ניתוח דופוטרן

מחלת דופוטרן נקראת גם ״מחלת הויקינגים״ וזאת בשל הפיזור הגנטי בארצות שבהן פעלו ואותן כבשו הויקינגים. ארצות רוסיה, ארצות סקנדינביה וארצות נוספות בכולן יש אנשים רבים שסובלים ממחלת דופיטרן קשה באופן יחסי לאחרים. בעבר קישרו את מחלת דופיטרן עם עושר (כן כן קישרו את המחלה עם אנשים עשירים בע׳) כיוון שבדרך כלל מי שסבל ממנה היה גבר לבן בגיל הביניים המבוגר והיה בדרך כלל גם עשיר למדי..
מחלת דופיטרן מתאפיינת בסגירה הדרגתית או כוויצה או התכווצות הדרגתית של היד. בשלבים הראשונים של המחלה נוצרים גושים לא ניידים בכף היד. הגושים הללו בכף היד יופיעו בדרך כלל באזור בסיס האצבע ולאורך מהלך הגידים. לעיתים יהיה כאב ביד שיתלווה להופעת הגושים הללו אך בדרך כלל מחלת דופויטרן אינה כואבת או מפריעה במיוחד. מקור המחלה הוא בפאציה של כף היד. הפאציה היא הרקמה שאחראית לכך שהעור בתוך כף היד לא זז כמו העור במקומות אחרים בגוף. אצל כל הפרימטים (משפחת הקופים) העור בכף היד אחוז למקומו על ידי פאציה וכך מתאפשרת האחיזה עם היד.
מחלת דופיטרן מתאפיינת בעיבוי שגורם לכך שהיד נסגרת לאט לאט והאצבע שנסגרת ולא נפתחת בעקבות העיבוי הזה היא המאפיין העיקרי לתופעה זאת.
כיום יש טיפול חדשני בזריקות Xiapex שהן זריקות מיוחדות של חומר שנקרא קולגנז או קולגנאז והוא למעשה ״אוכל״ את הרקמה של הקולגן שגורמת לכווייה או לסגירה של האצבע. כיום זריקות הקול גנז מאפשרות שימוש בהן וכך לא צריך ניתוח.
הניתוח במקרה של מחלת דופיטרן משמש בעיקר לכריתה של הרקמה או במצבים קשים בהם לא ניתן לפתור את הבעיה בעזרת זריקות בלבד. לעיתים הרקמה חודרת אל עומק היד ומערבת את העצבים או הגידים או הרקמות העמוקות של היד. לפעמים הכאב ביד מחמיר בעקבות חבלה ולעיתים באנשים עם נטיה ליצירת צלקות כמו גם אלו עם נטיה ליצירת רקמה כמו דופיטרן בעקבות חבלה יכולה להיווצר צלקת. צלקת שנוצרת בעקבות חתך או חבלה או קרע יכול שתוביל לנכות בגינה מגיע פיצוי ולכן יש מקום לחוות דעת משפטית ונוסף על כך במצבים אלו לעיתים קרובות יש מקום לנתח ולהרחיק את רקמת הצלקת.
 
הניתוח של מחלת דופיטרן מצריך יכולות מיקרוכירורגית ודרוש מיקרוכירורג מנוסה ומיומן כדי לבצע את הניתוח הזה בלי לפגוע בעצבים הסמוכים לאזור הניתוח. פגיעה בעצבים וכלי דם היא סיכון ממשי בניתוחי דופיטרן ולכן מומלץ לפנות למנתח כף יד מצוין כדי שגם תוצאות הניתוח יהיו כאלו.
 
צוות המרפאה ואנוכי עומדים לרשותכם ובידנו מיטב היכולות לטיפול במחלת דופיטרן כולל הזרקה מונחית אולטרסאונד ועד לניתוח דופיטרן מיקרוכירורגי.

ניתוח דופוטרן

מאמרים אחרונים

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר אמיר אורון בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר אמיר אורון .

× ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎שלחו לנו הודעה בוואטסאפ ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎