אצבע הדק - אצבע קופצת

מה זה "אצבע הדק" ?

אצבע הדק היא היצרות של מעטפת הגידים המכופפים את האצבע.  כאשר האצבע נעה, הגידים המניעים אותה נעים בתוך מערכת גלגלות המצמידות את הגידים אל העצמות. כאשר נוצר עיבוי שח המעטפות העוטפות את הגידים או לחילופין היצרות של הגלגלות בהן הם עוברים נוצרים אותם אירועים של "אצבע נתפשת", אצבע קופצת, אצבע תקועה, אצבע כואבת וכיו"ב.

 

למעשה, אצבע הדק או ״אצבע קופצת״ הנה תופעה שכיחה. המצב האופייני הוא רגישות ניכרת בבסיס האצבע הקופצנית ואצבע שנתקעת או לא מתיישרת בעיקר בשעות הבוקר.

הטיפול באצבע הדק מחולק לטיפול שמרני שכולל ריפוי בעיסוק עם סדים, פיזיותרפיה אשר נעזרת בדרך כלל בטיפול מקומי באולטרה סאונד ופרפין וכן בטיפול פומי בכדורים נוגדי דלקת.

ניתן לבצע זריקה לבסיס אצבע ההדק – הן של קורטיזון והן של שילוב של קורטיזון וחומצה היאלורונית או חומצה היאלורונית בלבד. אני עושה שימוש בטכניקת הזרקה שלמדתי בארה״ב במהלכה מבוצע חירור עדין של הגלגלת הראשונה וכך ניתן להערכתי לקבל אחוזי הצלחה גבוהים יותר מהמקובל. לעיתים כאשר ניתוח אינו מצליח לספק את הסחורה (יש עדיין רגישות והגבלת תנועה) אני נעזר בטיפול בזריקה מקומית.

הניתוח לשחרור אצבע הדק נעשה תחת הרדמה מקומית ובמהלכו משחררים את הגידים הלכודים בגלגלת. סיכויי ההצלחה גבוהים.

חשוב מאוד להתחיל להניע את האצבעות כבר ביום הניתוח.

הפרוטוקול שלי הנו כלהלן:

– יד מורמת למשך כ24 שעות

– להניע את כל האצבעות לפחות 10 פעמים כל שעה

– משככי כאב לפי הצורך

– מיום למחרת הניתוח – הקפדה על תנועות מלאות של האצבעות 10 פעמים מדי שעה – למשך יומיים לפחות

– במידה שמופיע חום מעל 38 מעלות או הפרשה מפצע הניתוח – לפנות מיידית לד"ר אורון.

אצבע הדק - אצבע קופצת​

מאמרים אחרונים

© All copyright and intellectual property rights appearing on this site, including the texts, descriptions, graphic files, pictures, and any other material contained therein, unless expressly stated otherwise, are reserved solely for Dr. Amir Oron Reproduction, Publish, or make any commercial use of any or all of the contents of the site, including products, images, graphics, descriptions, design and anything else displayed on the site, unless written permission has been given in advance and written by Dr. Amir Oron.

en_USEnglish
he_ILעִבְרִית en_USEnglish